Każdy piłkarz, bez względu na to, czy gra jedynie amatorsko, czy już na szczeblu zawodowym, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę spełniają korki. To właśnie odpowiednio dobrane piłkarskie buty pomagają zachować odpowiednią przyczepność od podłoża, a tym samy chronią stawy skokowe zawodników przed kontuzjami. Obecnie na rynku można znaleźć niezliczoną ilość modeli obuwia piłkarskiego, więc dylemat pojawiający się odnośnie wyboru jest oczywisty. Jak więc można dobrać idealne korki?

Korki piłkarskie dopasowane do rodzaju nawierzchni

Korki piłkarskie to buty, które mogą się różnić między sobą pod względem podeszwy. Przede wszystkim chodzi tu o to, że sam rozstaw korków może przyjmować różnorodne konfiguracje. Można więc wyróżnić buty do gry na trawie naturalnej, takie korki to np. Nike Tiempo. Mają one specyficznie uformowaną podeszwę z większą ilością korków zarówno na palcach jak i na piętach. Dzięki temu świetnie sprawdzają się podczas gry na suchej i naturalnej murawie. Z drugiej strony na uwagę zasługują również korki przeznaczone do gry na mokrej trawie. Zostały one wyposażone w korki o innej specyfikacji, dzięki temu skutecznie chronią przed poślizgiem i zapewniają stabilność w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Warto również poświęcić chwilę na przyjrzenie się butom piłkarskim przeznaczonym do gry na murawie sztucznej. Cechuje je zupełnie inny rozstaw korków, gdyż są one umieszczone bardzo blisko siebie. Co więcej, są one również nieznacznie krótsze niż np. we wspomnianym już modelu Nike Tiempo, który dedykowany jest grze na nawierzchni naturalnej. Wobec tego zanim zdecydujemy się na konkretne korki, warto dopasować je do nawierzchni na której będziemy grać najczęściej.

Buty piłkarskie- ze skarpetą czy jednak bez?

Kolejną ważną kwestią przy wyborze butów piłkarskich jest to, czy zdecydujemy się na modele ze skarpetą, czy też bez. Otóż skarpeta przy piłkarskich korkach to element dodatkowej stabilizacji stawu skokowego. Można zaobserwować, że to właśnie na ten model obuwia decyduje się coraz to większa liczba graczy zarówno amatorów jak i profesjonalistów. Niemniej jednak nie oznacza to, że tradycyjne korki jak np. Nike Tiempo nie wywiążą się odpowiednio ze swojej roli. Buty bez skarpety również oferują dobrą stabilizację i dość wysoki poziom bezpieczeństwa. Wobec tego sam fakt, czy zdecydujemy się na model ze skarpetą czy też bez niej zależy już od naszych indywidualnych preferencji. Warto więc przymierzyć oba rodzaje obuwia i sprawdzić, w którym z nich będziemy czuć się wygodniej.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.