W piłkę nożną można grać na hali bądź na boisku – najczęściej hala stanowi miejsce do treningów zimą, zaś boisko jest idealnym wyborem na ciepłe dni. Niemniej jednak, wyjście na murawę wymaga odpowiedniego przygotowania się. O czym szczególnie należy pamiętać?

Odpowiednie obuwie

Trening piłki nożnej na hali wymaga wyposażenia się w halówki, które zupełnie nie sprawdzają się na trawie. Chcąc grać na boisku, będziemy musieli zakupić dobrej jakości korki. Dobrze sprawdzają się buty FG – tak zwane lanki, w których korki stanowią z podeszwą jedną całość. Pamiętajmy, aby korki zakupić jeszcze przed sezonem – w pierwszych dniach mogą one wydawać się nieco ciasne (będzie więc trzeba je „rozchodzić”), jednak z drugiej strony kupowanie zbyt luźnego obuwia nie ma najmniejszego sensu. Korki czy lanki są nieodłącznym elementem wyposażenia sportowca, który zamierza grać na boisku. Żadne inne obuwie nie zapewniają tak dobrej przyczepności do podłoża, a jednocześnie nie chronią przed upadkiem.

Gotowi na inne warunki

Warunki gry na boisku są zupełnie inne, niż na hali sportowej. Te bowiem często są klimatyzowane, podczas gdy na boisku może nam towarzyszyć prażące wręcz słońce. Dlatego też do treningu trzeba się odpowiednio przygotować. Piłkarz powinien wyposażyć się w dobrej jakości ubrania, które z jednej strony będą przewiewne, z drugiej zaś nie będą w żadnym stopniu ograniczać ruchów. Co ważne, piłkarze powinni wyposażyć się również w getry, które zapobiegają skurczom mięśni. W upalne dni pojawia się chęć zrezygnowania z nich, jednak nie warto tego robić. Zamiast ciepłych getrów możemy jednak zdecydować się na specjalistyczne opaski kompresyjne, które w jakimś stopniu zapobiegają przykurczom, nie nagrzewając przy tym nadmiernie skóry. Przed wyjściem na boisko powinniśmy posmarować ciało kremem z filtrem, zwłaszcza jeśli mecz odbywać się będzie w godzinach największego nasłonecznienia.

Kiedy nie należy grać na boisku?

Warunki atmosferyczne nie zawsze są na tyle sprzyjające, aby móc grać na boisku. Jeśli słońce przygrzewa bardzo mocno, lepiej odłożyć trening na godziny wieczorne bądź przenieść się na halę. Podczas gry zwykle nie nosimy czapek, natomiast zbytnia ekspozycja głowy na słońce może skutkować udarem. Z gry na boisku lepiej zrezygnować po dużych opadach deszczu czy gradu, bowiem murawa może być bardzo śliska, co stanowi niebezpieczeństwo dla zawodników. Co więcej, gra w takich warunkach może być znacznie utrudniona, szczególnie jeśli na boisku wciąż zalegają duże ilości wody.

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.